Karadut Şurubu

Osmanlı mutfağında bir çok sebze ve meyve faydaları için ilaç yerine günlük yaşantıya sokulmuş, çeşitli şekillerde tüketilerek sağlıklı beslenmenin bir parçası olmuş belki de... Bu gibi unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş güzelim şerbetlerimizi ve hoşaflarımızı modern mutfaklarda da görmek zamanla bu güzel ve eski alışkanlıklarımızı türk mutfağına tekrar kazandırmak adına ben de zaman zaman hazırladığım şerbet ve şurupları sizlerle paylaşmak ve sizden gelecek anneanne ve babaanne tariflerinden de faydalanmak üzere karadut şurubunun tarifini veriyorum.

MALZEMELER

  • Yarım kg. karadut
  • 700 gr. şeker
  • 20-25 gr. limon tuzu

TARİF

Hassas bir meyve olan karadutu mümkün olduğu kadar tazeyken yapmak gerekiyor. Hassas bir şekilde yıkadığımız karadutun suyunu süzdükten sonra, üzerine şekeri ilave ederek 3 saat kadar bekletelim. Bekleme süresini akşamdan şekere yatırarak yaparsak daha kolay bir bekleme süresi geçireceğimizi de söylemeliyim.

Sabah sulanmış olan malzemeyi iyice yoğurduktan sonra temiz ince bir tülbentten geçirerek süzelim. Limon tuzunu  da atalım ve bir kavanoza doldurarak buzdolabına kaldıralım.

Karadut şurubunun servisini 2-3 parmak kadar bir bardağa koyduktan sonra üzerine su doldurarak yapalım.

Karadutun Hakkında

Karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitkidir. İçeriğinde Betakaroten bulunur. Ancak karadutun mevsimi çabuk geçtiğinden en bol olduğu zamanlarda kaynatılarak şurubu yapılabilir. Hazırladığınız karadut şurubunu derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Sağlık ve gençlik kaynağı olan bu şurubu kanserden korunmak için mutlaka tüketmelisiniz.

Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan karadut;

* Halsizliği, aşırı yorgunluğu giderir.
* Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir.
Ağız yaraları için doğal bir antiseptik kabul edilir.
* Kanı temizler, anemi hastalarına önerilir.
* Kan basıncını düşürür.
* Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalıdır.
* Mide salgılarını arttırır.
* Sindirimi sistemini düzenleyici rol oynar.
* Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
* Kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabilir.
* Uykusuzluğa iyi gelir.

Lezzetçi | www.lezzetci.com