Kazandibi

Osmanlı mutfağı ile ilgili keşke daha çok kaynak olabilseydi diyorum. Ne yazık ki  Osmanlı mutfağından fazla bir kaynak ulaşmamış günümüze. Sahaflardan aldığım bir iki kitap dışında bir de Tüyap Kitap Fuarı'nda bulabildiğim kitaplar var. Kaynak az olduğu için belli başlı kitapların tarifleri dolanıp duruyor diyebilirim. Günümüzde ise zengin kültürümüz ve mutfağımızın fazlasıyla yeni nesillere akrarılacak kadar kayıt altına alındığını düşünüyorum. Ama ben yeni tarifler açık olmakla beraber ilk tarifteki malzemeye sadık kalmayı seviyorum. Günümüze uyarlamak değişiklik yapılacaksa bile ana tarifin hakkının her zaman teslim edilmesinin taraftarıyım. 

Kazandibi tarifini bu ramazana yetiştirmek nasip oldu şükür. Sanırım dördüncü yapışım ama bir türlü fotoğraf çekememiştim. Fırın sütlaç ve kazandibi sütlü tatlılardaki favorilerimden. Hafif yanık ve karamelize olmuş lezzetlere bayılıyorum. 
 
MALZEMELER 
  • 1 lt. süt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı pirinç unu
  • 2 yemek kaşığı buğday nişastası
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 5-6 yemek kaşığı pudra şekeri
TARİF 
 
Toz şeker, pirinç unu, nişasta ve unu karıştırın. Sütü yavaş yavaş ekleyip bir çırpıcı ile pürüzsüz şekilde çırpın. Ocakta sürekli karıştırıp muhalllebi kıvamına gelene kadar pişirin. Göz göz olunca ocaktan alın. 
 
30-35 cm. çapında ocakta pişirebileceğiniz bir tepsiye pudra şekerini her yerine gelecek şekilde serpin. Bir süzgeçle eleyerek yaparsananız daha güzel olur. 
 
Pişirdiğiniz muhallebiyi yavaşca pudra şekerli tepsiye eşit şekilde dökün. Ocağı yakın, tepsiyi çevire çevire harlı ateşte altı karamelize olana kadar 15 dakika kadar tutun. Bu işlemi yaparken korkmayın çok kolayca yanmıyor her çevirdiğinizde bir iki dakika kadar tutabilirsiniz. Kenarından bir spatula ile hafif kaldırarak rengini görebilirsiniz. 
 
Ilıdıktan sonra buzdolabında 2-3 saat bekletin, diktörgenler keserek rulo şekline getirip sararak servis yapın.

Lezzetçi | www.lezzetci.com